معرفی سرکنسول
اخبار > جناب آقای اسدزاده، سرکنسول با آقای "محمود آک " رئیس دانشگاه استانبول دیدار و گفتگو کرد.


  چاپ        ارسال به دوست

ملاقات با رئیس دانشگاه استانبول

جناب آقای اسدزاده، سرکنسول با آقای "محمود آک " رئیس دانشگاه استانبول دیدار و گفتگو کرد.

رئیس دانشگاه استانبول ضمن تشریح فعالیت های دانشگاه ، گفت : دانشگاه استانبول به عنوان   اولین و مهم ترین دانشگاه ترکیه محسوب می شود. درحال حاضر 182 دانشگاه در ترکیه فعال هستند که از این میان  111 دانشگاه دولتی ، 65 دانشگاه خصوصی و 6 آکادمی می باشند. دانشگاه استانبول یک دانشگاه  دولتی بوده 260 هزار دانشجو  در زمینه علوم اجتماعی، ادبیات، بهداشت و سلامت و فنی  به تحصیل اشتغال دارند.

محمود آک با بیان اینکه این دانشگاه در سه سال گذشته بیشترین ثبت علمی را داشته است و در میان یکصد دانشگاه برتر جهان محسوب می شود، افزود:   بیش از 7000 دانشجوی خارجی در آن مشغول به تحصیل می باشند و با دانشگاه های مختلف ایران همکاری های خوبی در زمینه ی تبادل استاد دانشجو و اسناد و برگزاری سمپوزیوم داریم و توافقات خوبی در این زمینه برقرار است.

 وی همچنین گفت: وظیفه ی دانشگاههای دو کشور آشناسازی متقابل وهرچه بیشتر مردم با یکدیگر است و دانشگاه  استانبول در این زمینه کتابهای زیادی را از ایران ترجمه کرده است.

 

جناب آقای اسدزاده با اشاره به مشترکات فرهنگی بسیار نزدیک دو ملت  اظهار داشت : "وظیفه ما یافتن نقاط مشترک و همسو و بهره برداری از آنهاست تا دو کشور بیشتر از گذشته به یکدیگر نزدیک شده و همکاری خود را گسترش دهند.

سرکنسول کشورمان با اشاره به اینکه  فرهنگ مشترک،  زمینه ساز همکاریهای اقتصادی است ، افزود: "طی سالهای گذشته در زمینه سیاسی و اقتصادی و فرهنگی همکاریهای خوبی داشته ایم و اراده سران دو کشور بر گسترش این همکاریها بخصوص در زمینه اقتصادی است.. لازم است براساس توافقات قبلی همکاریهای دانشگاهی درچارچوب طرح مولانا و فارابی تبادل استاد و دانشجو صورت گیرد. در همین راستا، درزمینه پارکهای فنآوری آمادگی همکاری دوجانبه وجود دارد. ظرفیتهای همکاری دانشگاهی بین دو کشور بسیار بالاست و لازم است از اشتیاق جوانهای طالب علم به نحو احسن استفاده کرد.

 

لازم به ذکر است دانشگاه استانبول با  18 هزار کارمند ، دارای دو دانشکده طب بوده و 5 بیمارستان تحت پوشش دارد که سالانه 5/2 میلیون نفر بیمار را مداوا می کند. این دانشگاه در 14 منطقه شعبه دارد. کتابخانه این دانشگاه با بیش از یکصد هزار جلد کتاب خطی و کمیاب، یکی از بزرگترین کتابخانه های کشور بوده و در کنار کتابخانه ملی خدمات ارائه می دهد.


١٤:٢١ - 1396/03/12    /    شماره : ٤٥٨١٥٨    /    تعداد نمایش : ٣٠٧خروج
وزارت امورخارجه | ساعات كار اداري و ایام تعطیل | سامانه امور کنسولی | تماس با ما | تذکرات مهم  | جستجو | گالری تصاویر