معرفی سرکنسول

اخبار > جلسه شورای وزرای خارجه سازمان دی -هشت در استانبول برگزار شد.


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری اجلاس شورای وزرای خارجه سازمان دی -8

جلسه شورای وزرای خارجه سازمان دی -هشت در استانبول برگزار شد.

جناب آقای" سرمدی" قائم مقام محترم وزیر امور خارجه و نماینده جمهوری اسلامی ایران ، در این اجلاس  شرکت نمود.

این جلسه درحالی برگزار شد که نشست کمسیونرهای دی –8  طی دو روز گفتگو و مذاکره و با امضای دو سند " طرح اقدام " و " بیانیه استانبول"   در روزهای دوشنبه و سه شنبه 26-25 مهر 96 برگزار گردید. این اسناد در اجلاس وزرای خارجه  نهایی و  در اجلاس سران دی-8  در روز جمعه 28 مهرماه 96  به امضاء می رسد که  جناب آقای دکتر  جهانگیرمعاون اول محترم  رئیس جمهور کشورمان در اجلاس سران شرکت خواهند نمود.

اجلاس وزرای خارجه دی هشت D8  با بیستمین سالگرد تاسیس این سازمان مصادف شد. خاطرنشان می سازد،  جناب آقای موسوی  دبیرکل سازمان دی-8 ، پست دبیرکلی را به نماینده مالزی  تحویل می دهد.

 

سازمان همکاری دی-8  متشکل از هشت کشور ایران، بنگلادش ،اندونزی، مصر،پاکستان، نیجریه و ترکیه می باشد که در سال 1997 و با هدف گسترش فعالیت های اقتصادی میان کشورهای اسلامی تاسیس گردید. کشاورزی،صنعت،انرژی،حمل و نقل و ارتباطات،تجارت و گردشگری از جمله زمینه هایی هستند که در در سازمان دی-8 در الویت قرار دارند.  در همین رابطه اقدامات مناسبی برای تسهیل تجارت میان کشورهای عضو صورت گرفته است.  موافقتنامه تجارت ترجیحی،موافقتنامه تسهیل صدور روادید بازرگانی،همکاریهای هواپیمایی کشوری،موافقت اولیه تاسیس دانشگاه دی-هشت در همدان،همکاری های علمی و فناوری،تشکیل فدراسیون اتاق های بازرگانی از جمله این اقدامات می باشند.



دانلود فايل : IMG_20171019_121618.jpg ( 166KB )


١٥:١٦ - 1396/07/27    /    شماره : ٤٨١٥٩٠    /    تعداد نمایش : ٥١٧



خروج




وزارت امورخارجه | ساعات كار اداري و ایام تعطیل | سامانه امور کنسولی | تماس با ما | تذکرات مهم  | جستجو | گالری تصاویر